Žiadna novostavba sa nezaobíde bez stavebného povolenia. Ako už vieme z predchádzajúceho článku stavebný úrad pri jednoduchých stavbách spojí územné konanie a stavebné konanie do jedného a povolenie vydá súčasne. Samotné stavebné povolenie obsahuje hŕbu papierov a dokumentov, čomu sa ale vyhnúť nedá. Rozpíšeme si, čo by takýto návrh mal obsahovať a tiež, čo nájdete v projektovej dokumentácii určenej k stavebnému povoleniu.
Ako prvé budeme potrebovať projekt pre stavebné povolenie. Projekt má svoje časti, ktoré by ste mali od svojho projektanta obdržať a bude šitý na mieru priamo pre váš pozemok. Nižšie nájdete všeobecný rozpis častí stavebného projektu, treba si ale uvedomiť, že nie každú časť z tohto zoznamu bude obsahovať aj váš projekt pre stavebné povolenie, keďže každý projekt je individuálny.
Projektová dokumentácia pre stavebné povolenie obsahuje:
- sprievodná správa
- súhrnná technická správa
- koordinačná situácia
- architektonicko-stavebná časť (pôdorysy, rezy)
- statické posúdenie stavby
- zdravotechnika (voda + kanalizácia) + prípojky (studňa, čistička odpad. vôd, žumpa)
- plynoinštalácia + prípojka (podľa potreby)
- elektroinštalácia + prípojka (podľa potreby)
- vykurovanie (podľa potreby)
- požiarno-bezpečnostné riešenie
- energetické hodnotenie – výpočet energetickej hospodárnosti stavby
Po vypracovaní projektovej dokumentácie a vydaní územného rozhodnutia je potrebné podať žiadosť o stavebné povolenie vo forme vyplneného tlačiva spolu s ďalšími dokumentmi a projektovou dokumentáciou. Táto žiadosť o stavebné povolenie sa podáva písomne v podateľni príslušného stavebného úradu.
Žiadosť na vydanie stavebného povolenia by mala obsahovať:
- projektovú dokumentáciu, vyhotovenú architektom či projektantom
- vyjadrenia dotknutých orgánov
- doklad, že stavebník je vlastníkom pozemku (kúpna zmluva), alebo, že má k pozemku iné právo (užívacie právo, atď.)
- tlačivo žiadosti o stavebné povolenie z príslušného stavebného úradu
- správny poplatok
Návrh sme už podali a myslíme si, že je to vybavené ale nie tak celkom. Stavebný úrad má 30 dňovú lehotu na vyjadrenie. Častokrát môže nastať situácia, že v dokumentácii niečo chýba a tak sa celý proces predlžuje, preto odporúčame aby ste boli v tomto kroku obzvlášť dôslední.
Ak na tento proces nemáte čas, radi vám s inžinieringom a projektovou dokumentáciou pomôžeme, preto nás neváhajte kontaktovať.