zelena-strecha-profil

Zelená vegetačná strecha

Vegetačné strechy nie sú žiadnym módnym výstrelkom ani riešením iba pre ekologických nadšencov. Strechy, ktoré sú zároveň domovom rôznych druhov rastlín sú v súčasnej dobe klimatických zmien preferovanou voľbou, vďaka množstvu výhod.

Nároky zelenej strechy

Zelená strecha sa dá realizovať aj v rámci rodinného domu. Aby ste sa však mohli tešiť z jej výhod, najskôr si preverte, či je takáto úprava vhodná pre vašu stavbu. Pri plánovaní vegetačnej strechy treba zvážiť nasledovné aspekty:

  • nosnosť strechy
  • sklon strechy
  • slnečné a dažďové zatienenie
  • možnosť odvodnenia strechy
Zelená strecha v prevedení na šikmej streche

Redukcia tepla pomocou vegetácie

Klíma v mestskej zástavbe je výrazne vyššia ako teplota prostredia, ktoré nie jej zastavané a obsahuje zeleň. Budovy, betónové a asfaltovej povrchy ulíc absorbujú cez deň obrovské množstvo tepla zo slnka, ktoré následne vyžarujú do okolia. Mestské tepelné ostrovy majú nielen negatívny vplyv na ľudí, ktorí v nich žijú, zvyšujú aj náklady na chladenie budov a takto výrazné zvýšenie teploty následne ovplyvňuje aj množstvo zrážok v meste a jeho okolí. Prehrievanie centier miest vedie navyše k stúpaniu teplého vzduchu, ktorý so sebou zo zeme dvíha prach a ďalšie nečistoty, ktoré potom následne dýchame.
Mestská zeleň v parkoch, vegetačných strechách a zelených stenách výrazne redukuje efekt tepelného ostrova. Základným mechanizmom je odparovanie vody z vegetácie (evapotranspirácia) a vodných plôch, čo znižuje teplotu okolitého prostredia. Odparenie jedného litra vody predstavuje ekvivalent cca 0,7 kWh energie potrebnej pre prevádzku chladiaceho zariadenia, teda 1 mm zrážok zadržaných na 100 m² vegetačnej strechy, to môže zodpovedať úspore 70 kWh energie potrebnej na chladenie budovy v letných horúčavách. Rozhodnutie v prospech zelenej strechy sa stáva určite prínosné.

Extenzívna vegetačná strecha

Pri rekonštrukcii klasickej plochej strechy na zelenú je najvhodnejšou a najmenej náročnou formou skladba s extenzívnou zeleňou. Sú nenáročné na údržbu a tiež sú cenovo najdostupnejšie. Ideálne sú nízke trsovité sukulentné rastliny, ktoré sa samovoľne plošne rozrastajú a regenerujú. Medzi odporúčané rastliny patria rozchodníky, skalnice a ďalšie rastliny, ktoré sa zvládnu vysporiadať s extrémnymi podmienkami – dlhotrvajúcim suchom, vetrom a priamym slnečným žiarením.

Extenzívna zelená strecha

Intenzívna zelená strecha

Najnákladnejším a najnáročnejším typom zelenej strechy je skladba s intenzívnou zeleňou. Pri výsadbe tohto druhu zelenej strechy je k dispozícii takmer neobmedzený výber rastlín. Na takúto strechu sa vysieva trávnik, trvalky, kríky, ale aj rôzne druhy stromov. Intenzívna zeleň však vyžaduje stálu starostlivosť a údržbu s automatickou závlahou. Táto strecha predstavuje vhodné riešenie pre novostavby, nie však pre rekonštrukciu starších domov.

Intenzívna zelená strecha

Samozrejme aj v tomto prípade existuje ,,zlatý stred“. Takzvaná polo-intenzívna vegetačná strecha. Nie je náročná na údržbu a umožňuje aj výsadbu vyšších rastlín. Pri vrstvení substrátových dosiek hydrofilnej vlny tu dochádza k väčšej akumuláciu vody a tým aj možnosť použiť rastliny s väčšími nárokmi na vodu.

Comments are closed.